Atrakcje turystyczne

Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Ten najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego i całych polskich Beskidów przyciąga swą wyjątkowością i malowniczością. Górujący nad okolicą punkt odznacza się iście alpejskim krajobrazem. Bogactwo flory na czele z kosodrzewinami i gołobrzegami oraz urokliwe tereny Babiogórskiego Parku Narodowego to tylko jedne z powodów, dla których warto wyruszyć szlakiem na Babią Górę.

Zamek Orawski

Umiejscowiony w malowniczym regionie Zamek Orawski urzeka pięknem architektury oraz cudownym położeniem na skalnym wzgórzu. Zachwyca nie tylko od zewnątrz, ale również i od wewnątrz, ponieważ zachowany został w nim unikalny klimat dawnych epok. Niepowtarzalna atmosfera została uchwycona m.in. w kultowym filmie „Nosferatu”, z 1922 r. Dzięki temu, że zamek położony jest na wysokości 112 m n.p.m, widać go również z samego miasteczka. Ze wzgórza rozciąga się z kolei wspaniała panorama Orawskiego Podzamcza.

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie powstało w latach 60-tych XX w., poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły, której dolina przegrodzona została zaporą. Południowy kraniec jeziora, położony na terenie Kotliny Żywieckiej, sięga niemal w rejon śródmieścia Żywca. Północna część jeziora (w rejonie zapory) zajmuje wąską dolinę, wcinającą się w zbocza Beskidu Małego. Zbiornik Żywiecki pełni rolę energetyczną, przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.

Miasto Żywiec

Żywiec leży w województwie śląskim, w Kotlinie Żywieckiej. Jest usytuowany nad Jeziorem Żywieckim, łączą się tu rzeki Soła i Koszarawa. Miasto ma około 32 000 mieszkańców.

Pilsko

szczyt w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację, w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw.

Jaworzynka

 Istebną oraz Koniakowem współtworzy tzw. Trójwieś Beskidzką. Miejscowość turystyczna o walorach krajoznawczych. Znajduje się w niej m.in. izba regionalna „Muzeum na Grapie”, w której można zapoznać się z życiem dawnych Górali śląskich i obejrzeć wytwory rękodzieła lokalnej społeczności

Jaworze nieopodal Bielska-Białej

Jaworze to wieś, która słynie z walorów i tradycji uzdrowiskowych. W XIX w. odkryto na jej terenie źródła wody, bogate w sole jodo-bromowe. Usytuowana jest ona w malowniczym zakątku Beskidów i charakteryzuje się bogato rzeźbioną, urozmaiconą formą krajobrazu. Cztery doliny, które ją przecinają, pięknie komponują się z tutejszą roślinnością, ścieżkami rowerowymi i narciarskimi.

Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji

punkt styku granic trzech państw (trójstyk): Polski, Czech i Słowacji. Powstał w 1993 roku po podziale Czechosłowacji. Znajduje się w pobliżu miejscowości Jaworzynka (po polskiej stronie), Herczawa (Czechy) i Czerne (Słowacja). Punkt stanowi atrakcję turystyczną, utworzono przy nim ścieżki i miejsca do odpoczynku.